Eesti rahvarõivas ja mood. Estonian Folk Costume and Fashion Piret Puppart

ISBN:

Published: June 27th 2011

Hardcover

168 pages


Description

Eesti rahvarõivas ja mood. Estonian Folk Costume and Fashion  by  Piret Puppart

Eesti rahvarõivas ja mood. Estonian Folk Costume and Fashion by Piret Puppart
June 27th 2011 | Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 168 pages | ISBN: | 8.46 Mb

Moekunstnikele on rahvarõivapärand olnud alati ammendamatuks varasalveks. Raamatus Eesti rahvarõivas ja mood on kõrvutatud rahvarõivast ja tänapäevast moerõivast, et pärand ei kaoks ja säiliks soov seda ka uutes oludes kasutada.Raamatu eesmärk onMoreMoekunstnikele on rahvarõivapärand olnud alati ammendamatuks varasalveks.

Raamatus Eesti rahvarõivas ja mood on kõrvutatud rahvarõivast ja tänapäevast moerõivast, et pärand ei kaoks ja säiliks soov seda ka uutes oludes kasutada.Raamatu eesmärk on suunata lugejat nägema seost disaineri loodud rõiva ja idee aluseks olnud ajaloolise eseme vahel Nii võib kinnas anda idee kleidi, seelik kampsuni sõlg uue kangamustri loomiseks.Eesti rahvarõivas ja mood sisaldab:* eesti rahvusliku rõivapärandi lühiajalugu,* 40 mudelit eesti moeloojate tänapäevasest rahvarõivatõlgendusest.The legacy of folk costumes has always been an inexhaustible resouorce for fashion designers.

Estonian Folk Costume and Fashion contrasts traditional costumes with modern fashion design in order to preserve the legacy and retain the desire to exploit it in a new perspective.The aim of this book is to guide the reader to see the connection between a design fashion garment and an historical item that served as an inspiration. In this way a glove can be an inspiration for a dress, a skirt for a cardigan or a brooch for fabric pattern.Estonian Folk Costume and Fashion includes:* a short history of traditional Estonian clothes* 40 modern interpretations by Estonian designers of traditional clothesEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Eesti rahvarõivas ja mood. Estonian Folk Costume and Fashion":


nitrica.eu

©2014-2015 | DMCA | Contact us